توزیع روسری در کنسرت خارج از کشور چارتار؟

یک سایت خبری مدعی شد: گروه موسیقی «چارتار» در جریان تور کنسرت‌هایش در خارج از ایران، یک پیش‌شرط برای عکس یادگاری با حاضران در کنسرت‌هایش مطرح کرده و عکس یادگاری را موکول به حجاب حاضران در عکس یادگاری کرده است.

«تابناک» با انتشار این خبر، نوشته است: درخواست گروه موسیقی «چارتار» از هوادارانش در خارج از ایران مبنی بر استفاده از حجاب به عنوان پیش‌شرط عکس یادگاری و تأکید این گروه مبنی بر اعمال این روش به‌واسطه محدودیت و تعهدهای قانونی، این پرسش را پیش آورده که آیا چنین اقدامی از سوی عوامل این گروه صورت پذیرفته یا واقعاً به گروه‌های موسیقی درباره مخاطبان کنسرت‌هایشان در خارج از مرزهای ایران، چنین درخواستی ابلاغ شده است؟!

این سایت افزوده است: هرچند حجاب، ضرورتِ ارزشمند اسلامی است، در چارچوب قانون، تنها اشخاص ایرانی و غیرایرانی که در مرزهای کشورمان وارد می‌شوند، مکلف به رعایت حجاب اسلامی هستند و ساکنان سایر نقاط این کره خاکی منطقاً در قوانین کشورمان نمی‌گنجند. بدین جهت حتی وقتی مقامات سیاسی ارشد کشورمان به سایر کشورها سفر می‌کنند و ایرانی‌ها یا غیرایرانی‌های فاقد حجاب درخواست دیدار یا عکس یادگاری با آنها می‌کنند، این مقامات همراهی می‌کنند.

این رویه درباره سایر قشرها نیز تکرار می‌شود و در سال‌های اخیر با درک فضای متفاوت فرهنگیِ خارج از ایران، برای گروه‌های موسیقی که در خارج از کشور کنسرت گذاشته‌اند و با شماری از حاضران در کنسرت – که حجاب اسلامی نداشته‌اند – به رسم ادب عکس یادگاری گرفته‌اند، برخوردی نشده یا لااقل چنین برخوردی هیچ‌گاه علنی نشده است. به همین دلیل، این رویه همچنان ادامه دارد و بعید به نظر می‌رسد ممانعتی در این زمینه باشد.

در این میان، گروه موسیقی «چارتار» در جریان تور کنسرت‌هایش در خارج از ایران، یک پیش‌شرط برای عکس یادگاری با حاضران در کنسرت‌هایش گذاشته و عکس یادگاری را موکول به حجاب حاضران در عکس یادگاری کرده است. بدین ترتیب، شماری از آنهایی که با این گروه عکس یادگاری گرفته‌اند، ابتدا روسری سر کرده‌اند، با اعضای این گروه عکس یادگاری گرفته و روسری‌شان را برداشته‌اند؛ اتفاقی که در نوع خود قابل توجه و بی‌سابقه است.

یکی از زنانی که در کنسرت این گروه در شهر کلگری کانادا با آرمان گرشاسبی، خواننده چارتار، عکسی به یادگار گرفته و در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده، در کامنت‌ها مورد پرسش قرار گرفته که چرا با وجود بی‌اعتقادی به حجاب روسری به سر دارد و او پاسخ داده که ‌«گروه چارتار اگر با خانم‌های بی‌حجاب عکس داشته باشند، در ایران دچار مشکل می‌شود» و در ادامه نیز تأکید کرده، روسری را خود اعضای گروه «چارتار» آورده بودند.

به گزارش ایسنا، با این حال، «چارتار» در حساب‌های کاربری‌اش توضیح داده است: «…گروه هرگز اجازه اظهارنظر یا دخالت در نوع پوشش افراد را نمی‌دهد. به علت محدودیت‌های قانونی و تعهدی که برای نحوه اجرای گروه‌های موسیقی در خارج از ایران وجود دارد، انتخاب ما به رغم تمایل به ثبت یادگاری با مخاطبانمان، طرف نظر کردن از عکس گرفتن بود. کسانی که در عکس‌ها با حجاب در کنار اعضای گروه هستند، با درک شرایط انتخاب خودشان را انجام داده‌اند».

ادعای چنین محدودیت‌های قانونی در حالی از سوی گروه «چارتار» مطرح شده که بعید به نظر می‌رسد، چنین محدودیتی باشد یا صرفاً چنین تعهدی برای این گروه در نظر گرفته شده باشد، چون گروه‌های متعددی در خارج از کشور کنسرت داشته‌اند، با اشخاص بی‌حجاب عکس یادگاری گرفته‌اند و دچار مشکلی نشده‌اند.

نزدیک‌ترین نمونه به «چارتار» می‌تواند گروه «پالت» باشد که در کنسرت‌های خارج از کشورش اجازه ثبت تصاویر یادگاری را می‌دهد و گاهی خودشان تصویر ثبت می‌کنند اما مشکلی برای این گروه در ایران پیش نیامده باشد. شاید ملاحظات درون گروهیِ «چارتار» باعث شده که چنین ملاحظاتی در نظر گرفته شود، در غیر این صورت، بعید به نظر می‌رسد چنین قانونی صرفاً به این گروه تحمیل شده باشد.

البته این کشمکش‌ها درباره نفس امر ارزشمندی چون حجاب نیست، بلکه درباره الزام گروه‌های موسیقی مبنی بر محجبه کردن مردمانی است که در ایران زندگی نمی‌کنند و نمی‌توان آنها را مکلف به رعایت قوانین کشورمان در خارج از مرزها کرد. بعید به نظر می‌رسد هیچ‌ گاه مسئولی در کشورمان از یک گروه موسیقی چنین درخواستی داشته باشد. بنابراین نباید مسئولیت اقدام خود را به گردن مسئولان کشور انداخت.

ایسنامتولد 1365، فارغ التحصیل رشته برق علاقمند به ورزش اما اولویت کاری و نوشتاری خود را به مسائل سیاسی و روز دنیا اختصاص داده است


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.